Historia meczów Arki i popularnej "Gieksy" z Katowic rozpoczęła się w sezonie 1964/65, gdy Arka grała jeszcze jako MZKS Gdynia. Co ciekawe, później w pojedynkach Arki i GKS-u miała miejsce aż 27-letnia przerwa. Teraz żółto-niebiescy ze złoto-zielono-czarnymi potykają się czwarty sezon z rzędu.

Sezon 1964/65 (II liga):
9. kolejka: MZKS Gdynia - GKS Katowice 2:2 (Matyjek, Filipiak)
24. kolejka: GKS Katowice - MZKS Gdynia 4:0

Historia meczów "Gieksy" i Arki rozpoczęła się od remisu 2:2 w Gdyni, który uratował w ostatniej minucie meczu Czesław Filipiak. W tym sezonie mocnym punktem obrony gdyńskiego beniaminka był Waldemar Michalski, do którego opowieści odsyłamy w tym miejscu. Niestety wiosną, nasz zespół dopadł kryzys i nie potrafił zwyciężyć od 11 kwietnia do 12 czerwca, w międzyczasie przegrywając aż 0:4 w Katowicach. GKS ostatecznie zajął 2. miejsce i awansował do I ligi.

Sezon 1971/72 (II liga):
6. kolejka: MZKS Gdynia - GKS Katowice 0:0
21. kolejka: GKS Katowice - MZKS Gdynia 0:1 (Szarmach)

Na kolejne pojedynki trzeba było czekać kilka długich lat. 19 września 1971 roku MZKS i GKS zmierzyły się w Gdyni, a mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym co częściowo tłumaczył brak kontuzjowanego Andrzeja Szarmacha. Superstrzelec żółto-niebieskich, a później reprezentacji Polski zagrał już jednak w wiosennym meczu i zdobył w 80 minucie zwycięską bramkę. Po tym meczu "Sport" określił piłkarzy z Gdyni mianem wilków morskich i zauważył, że w drużynie tkwi bardzo duży potencjał. Barw Arki w tym meczu bronili już między innymi Bieliński, Kurzepa czy Rajski.

Sezon 1972/73 (II liga):
11. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 0:0
26. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 0:0

"Gieksa" w drugim kolejnym sezonie nie potrafiła strzelić Arce bramki, ale nic dziwnego - kierowana przez "Chico" Bielińskiego defensywa robiła postępy i w przyszłym sezonie miała należeć już do najlepszych w lidze.

Sezon 1978/79 (I liga):
1. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 1:0
16. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 0:0

Po raz kolejny Arka i GKS spotkały się w najważniejszym sezonie w historii naszego klubu. Co ciekawe, Arka była wówczas w lidze dopiero jedenasta i także w żadnym ze spotkań z katowiczanami nie zdobyła bramki. W Katowicach straciła ją za to w przedostatniej minucie meczu, niepotrzebnie grając w końcówce bardzo zachowawczo. Po raz pierwszy w tym meczu w barwach Arki zagrał Andrzej Bikiewicz.

Sezon 1979/80 (I liga):
13. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 4:0
28. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 2:1 (Korynt 2)

To nie był dobry sezon dla "Gieksy", która mimo efektownego zwycięstwa nad Arką spadła z ligi i miała nie zagrać z Arką przez kolejne 27 lat. Nasz zespół skończył sezon na bezpiecznym, ósmym miejscu, a u siebie wygrał 2:1 po dwóch bramkach Tomasza Korynta, w tym jednej z główki, co było daniem firmowym pana Tomka.

Sezon 2007/08 (II liga):
6. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 3:2 (Moskalewicz 2, Karwan)
23. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 3:2 (Wachowicz 2)

Oba spotkania zapadły kibicom Arki na długo w pamięci. Jesienią Arka mimo pewnego prowadzenia 2:0 straciła gola z rzutu karnego i w gdyńskie szeregi wkradła się nerwowość, ale ostatecznie gol Moskalewicza z rzutu karnego dał zwycięstwo. Wiosną w identycznych rozmiarach wygrał GKS, a kibice Arki na długie miesiące zapamiętali niezwykłą ulewę, która przeszła w przerwie nad stadionem. Po tym spotkaniu pojechaliśmy na Stadion Śląski, by wesprzeć kibiców poznańskiego Lecha.

Sezon 2011/12 (akt. I liga):
12. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 0:0
29. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 1:1 (Kuklis)

Sezon 2012/13 (akt. I liga):
14. kolejka: Arka Gdynia - GKS Katowice 1:2 (Kuklis)
31. kolejka: GKS Katowice - Arka Gdynia 1:2 (Jarzębowski, Kubowicz)

W kolejnych czterech meczach bilans był wyrównany. Majowe spotkanie pokazało, jak ważną rolę w meczach I ligi pełnią stałe fragmenty gry, po których nasz zespół zapewnił sobie zwycięstwo. Mogło być ono jeszcze wyższe, ale z jedenastu metrów spudłował Piotr Kuklis. Niemniej, to właśnie ten zawodnik był ostatnio najskuteczniejszy w pojedynkach Arki z Gieksą.